Kronolith 1.0 - en to da translation catalogue (196 entries)

en: %d hour
da: %d time

en: %d hour, %d minute
da: %d time, %d minut

en: %d hour, %d minutes
da: %d time, %d minutter

en: %d hours
da: %d timer

en: %d hours, %d minute
da: %d timer, %d minut

en: %d hours, %d minutes
da: %d timer, %d minutter

en: %d minute
da: %d minut

en: %d minutes
da: %d minutter

en: %s file successfully imported
da: %s fil succesfuldt importeret

en: %s is in progress.
da: %s er i gang.

en: %s is starting now.
da: %s begynder nu.

en: %s starts in %s
da: %s starter om %s

en: <b>Description</b> (optional)
da: <b>Beskrivelse</b> (valgfri)

en: <b>Description</b>
da: <b>Beskrivelse</b>

en: <b>Keywords</b> (optional)
da: <b>Nøgleord</b> (valgfri)

en: <b>Keywords</b>
da: <b>Nøgleord</b>

en: <b>Recurrence</b> (optional)
da: <b>Gentagelse</b> (optional)

en: <b>Recurrence</b>
da: <b>Gentagelse</b>

en: Add Event
da: Tilføj Aftale

en: Add a new event
da: Tilføj ny aftale

en: Alarm Date
da: Alarm Dato

en: Alarm Span (minutes)
da: Alarm Varighed (minutter)

en: Alarm Time
da: Alarm Tid

en: All day event
da: Heledagsaftale

en: All day
da: Hele dagen

en: All events
da: Alle aftaler

en: All
da: Alle

en: At
da: Kl.

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Business
da: Tjeneste

en: Cancel
da: Annuller

en: Category
da: Kategori

en: Change the way dates and times are formatted.
da: Ret måden dato og tid er formateret på.

en: Confirm deletion of events?
da: Bekræft annullering af aftaler?

en: Create a New Event
da: Opret Ny Aftale

en: Current
da: Aktuel

en: Daily: Recurs every
da: Daglig: Gentages hver

en: Date and Time Options
da: Indstillinger for dato og tid

en: Day
da: Dag

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Delete '%s'
da: Slet '%s'

en: Delete Event
da: Slet Aftale

en: Delete the current event only, this occurrence and all future occurences, or all occurences?
da: Slet kun denne aftale, denne og alle tilhørende fremtidige aftaler, eller alle tilhørende aftaler?

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Display 24-hour times?
da: Vis tid med 24 timer?

en: Display Options
da: Indstillingerne for visning

en: Due: %s
da: Forfalden: %s

en: Duration
da: Varighed

en: Edit %s
da: Ret %s

en: Edit
da: Ret

en: End Date
da: Slutter den

en: End On
da: Slutter den

en: End Time
da: Slutter Kl.

en: Export Calendar
da: Eksportér Kalender

en: Export
da: Eksportér

en: February
da: Februar

en: Fr
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: Future
da: Fremtidig

en: Game
da: Spil

en: Goto
da: Gå Til

en: Help
da: Hjælp

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: If importing CSV data: does the first row contain the field names?
da: I tilfælde af import fra CSV: Indeholder den første række feltnavner?

en: Illegal or malformed form data.
da: Ugyldig eller forkert form data.

en: Import Calendar
da: Importér Kalender

en: Import
da: Importér

en: Import/Export Calendar
da: Importér/Eksportér Kalender

en: Import/Export
da: Importér/Eksportér

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keywords
da: Nøgleorder

en: Kronolith is not properly configured
da: Kronolith er ikke korrekt konfigureret

en: Language
da: Sprog

en: Last month
da: Sidste måned

en: Last week
da: Sidste uge

en: Lasts
da: Varighed

en: Limit the time span to export:
da: Begræns tidsrummet for din eksport:

en: Location
da: Sted

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: Meeting
da: Møde

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Minutes before
da: Minutter inden

en: Minutes
da: Minutter

en: Mo
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Month
da: Måned

en: Monthly: Recurs every
da: Månedlig: Gentages hver

en: New Event
da: Ny Aftale

en: Next Month
da: Næste Måned

en: Next day
da: Næste dag

en: Next week
da: Næste uge

en: No configuration information specified for SQL Calendar.
da: Ingen konfiguration information bestemte for SQL Kalender.

en: No end date
da: Ingen slut dato

en: None
da: Ingen

en: Notice: Importing is not possible with this configuration due to a bug in the underlying calendar driver.
da: Bemærk: Importering er ikke mulig med denne konfiguration pga.en bug i underlæggende kalender driver.

en: October
da: Oktober

en: Options
da: Indstillinger

en: Pattern
da: Frekvens

en: Permanently delete this event?
da: Slet denne aftale uigenkaldeligt?

en: Personal
da: Personlig

en: Previous day
da: Foregående dag

en: Recur Until
da: Gentages til

en: Recurrence Data
da: Gentagelse Data

en: Recurrence End Date
da: Gentagelse Slut Dato

en: Recurrence Interval
da: Gentagelse Interval

en: Recurrence Type
da: Gentagelse Type

en: Recurs daily
da: Gentages dagligt

en: Recurs monthly
da: Gentages månedligt

en: Recurs not
da: Gentages ikke

en: Recurs weekly
da: Gentages ugentlig

en: Recurs yearly
da: Gentages årligt

en: Required 'database' not specified in calendar configuration.
da: ønsket 'database' ikke bestemt i kalender konfiguration.

en: Required 'hostspec' not specified in calendar configuration.
da: ønsket 'hostspec' ikke bestemt i kalender konfiguration.

en: Required 'password' not specified in calendar configuration.
da: ønsket 'password' ikke bestemt i kalender konfiguration.

en: Required 'phptype' not specified in calendar configuration.
da: ønsket 'phptype' ikke bestemt i kalender konfiguration.

en: Required 'username' not specified in calendar configuration.
da: ønsket 'username' ikke bestemt i kalender konfiguration.

en: Reset to Defaults
da: Tilbage til standardindstillinger

en: Sa
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save As New
da: Gem som ny

en: Save Event
da: Gem aftale

en: Select confirmation options, how to display the different views and choose default view.
da: Vælg bekræftelser, hvordan man viser forskellige oversigter, og vælg standardoversigten.

en: Select how to display Dates:
da: Vælg hvordan man viser datoer:

en: Select if to show due tasks in the calendar.
da: Vælg om forefaldende opgaver skal vises i kalender.

en: Select the file to import:
da: Vælg fil til importering:

en: Select the first weekday:
da: Vælg første ugedag:

en: Select the format to export to:
da: Vælg format at eksportere til:

en: Select the source to import from:
da: Vælg kilde at importere fra:

en: Select the time span to show:
da: Vælg tidsvarighed der skal vises:

en: Select the view to display after login:
da: Vælg oversigt der vises efter login:

en: Select what events to show in the Horde summary.
da: Vælg hvilke aftaler der skal vises i oversigten.

en: Set the current time zone.
da: Indstilling af din aktuelle tidszone.

en: Set the language that menu items, explanations, and help are in.
da: Indstil sproget på menupunkter, forklaringer og hjælp.

en: Set your preferred display language.
da: Vælg dit foretrukne sprog.

en: Show due tasks in the calendar?
da: Vis forefaldende opgaver i kalender?

en: Show half hour slots in day and week views?
da: Vis halv times rækker i dag og uge oversigter?

en: Show only events that have an alarm set?
da: Vis kun aftaler som er med alarm?

en: Some of Kronolith's configuration files are missing:
da: Nogle af Kronoliths konfigurationsfiler mangler:

en: Start Date
da: Start dato

en: Start On
da: Start den

en: Start Time
da: Start tid

en: Su
da: Søn

en: Summary
da: Indhold

en: Sunday
da: Søndag

en: Tasks
da: Opgaver

en: Th
da: Tor

en: The data was lost.
da: Data er tabt.

en: The end date must be later than the start date.
da: Slutdato skal være senere end startdato.

en: The file contained no data.
da: Filen havede ingen data.

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size.
da: Der var et problem med filen. Filen kunne have været størreend maximum tilladelige størrelse.

en: There was an error importing the data.
da: Der var en fejl i import af data.

en: There was an error importing the uploaded file
da: Der var en fejl i import af den fil.

en: There were no events to export.
da: Der var ingen aftaler at eksportere.

en: This file controls the default preferences for Kronolith, and also controls which preferences users can alter.
da: Denne fil kontrollerer standardindstillinger for Kronolith, ogkontrollerer også hvilke præferencer brugere kan ændre.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
da: Denne fil kontrollerer stylesheet som er brugt for at indstille eller tilføje farver og skrifter i Horde standardindstillinger.

en: This is the main Kronolith configuration file. It contains paths and options for all Kronolith scripts.
da: Dette er Kronoliths hovedkonfiguration. Den indholder stier og indstillinger for alle Kronolith scripts.

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: Today
da: I Dag

en: Tu
da: Tir

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: User Options
da: Brugerindstillinger

en: View %s
da: Vis %s

en: We
da: Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Week %d
da: Uge %d

en: Week
da: Uge

en: Week&nbsp;%d
da: Uge&nbsp;%d

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Weekly: Recurs every
da: Ugenlig: Gentages hver

en: What time should day and week views end, when there are no later events?
da: Hvad tid skal dag og uge oversigter ende med, når der ikke er senere aftaler?

en: What time should day and week views start, when there are no earlier events?
da: Hvad tid skal dag og uge oversigter starte med, når der ikke er tidligere aftaler?

en: Work Week
da: Arbejdsuge

en: Work&nbsp;Week
da: Arbejdsuge

en: Yearly: Recurs every
da: Årlig: Gentages hver

en: Your Information
da: Din Information

en: Your current time zone:
da: Din aktuelle tidszone:

en: day
da: dag

en: day(s)
da: dag(e)

en: days
da: dage

en: iCalendar file successfully imported
da: iCalendar fil successfuldt importeret

en: month(s)
da: måned(er)

en: no time
da: ingen tid

en: on the same date
da: på samme dato

en: on the same weekday
da: på samme ugedag

en: week
da: uge

en: week(s) on:
da: uge(r) på:

en: weeks
da: uger

en: year(s)
da: år
