Nag 1.0-cvs - en to da translation catalogue (96 entries)

en: %d tasks
da: %d opgaver

en: 1 task
da: 1 opgave

en: Adding A New Task
da: Tilføj en ny opgave

en: Are you sure you want to permanently delete these tasks?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse opgaver?

en: Ascending
da: Stigende

en: Back to Task List
da: Tilbage til opgaverne

en: Category
da: Kategori

en: Change your task sorting and display options.
da: Vælg måden, dine opgaver vises og sorteres på.

en: Changed %d tasks to priority %d.
da: %d opgaver er blevet ændret til prioritet %d.

en: Changed 1 task to priority %d.
da: En opgave blev ændret til prioritet %d.

en: Choose Action:
da: Vælg:

en: Clear Form
da: Slet felter

en: Complete Task
da: Afslut opgave

en: Complete Tasks
da: Afslut opgaver

en: Completed?
da: Afsluttet?

en: Completion Status
da: Status for afslutning

en: Default sorting criteria:
da: Standard sorteringskriterie:

en: Default sorting direction:
da: Standard sorteringsretning:

en: Delete Task
da: Slet opgave

en: Delete Tasks
da: Slet opgaver

en: Deleted %d tasks.
da: Slettet %d opgaver.

en: Deleted 1 task.
da: Slettet 1 opgave.

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Display Options
da: Indstillinger for visning

en: Due By
da: Afsluttet den

en: Due Date
da: Afslutningsdato

en: Help
da: Hjælp

en: Language
da: Sprog

en: List Tasks
da: Opgaver

en: Marked %d tasks as completed.
da: De valgte %d opgaver er afsluttet.

en: Marked 1 task as completed.
da: Den valgte opgave er afsluttet.

en: Modify Task
da: Ændre opgave

en: Modifying:
da: Ændring:

en: Nag is not properly configured
da: Nag er ikke konfigureret korrekt

en: Name
da: Navn

en: New Task
da: Ny opgave

en: No configuration information specified for SQL Tasks.
da: Der blev ikke specificeret nogen configurations for SQL Tasks.

en: No due date.
da: Ingen afslutningsdato.

en: No tasks were changed.
da: Ingen af opgaverne blev ændret.

en: No tasks were deleted.
da: Ingen opgaver blev slettet.

en: No
da: Nej

en: None specified
da: Ingen angivet

en: Options
da: Indstillinger

en: Other Options
da: Andre indstillinger

en: Please enter the task priority (1-5):
da: Angiv venligst prioritet for opgaven (1-5):

en: Priorities must be between 1 and 5. Please enter a valid priority:
da: Prioritet skal være mellem 1 og 5. Vælg venligst en gyldig prioritet:

en: Priority
da: Prioritet

en: Refresh List
da: Opdater liste

en: Required 'database' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'database' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'hostspec' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'database' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'password' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'password' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'phptype' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'phptype' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'table' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'table' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'username' not specified in tasks configuration.
da: Krævet 'username' er ikke angivet i konfigurationen.

en: Save Task
da: Gem opgave

en: Search Results
da: Resultat for søgning

en: Search Scope
da: Medtag i søgning

en: Search Text
da: Søgetekst

en: Search
da: Søg

en: Select your preferred language:
da: Vælg din foretrukne sprog:

en: Selected?
da: Valgt?

en: Set Task Priority
da: Indstil opgavens prioritet

en: Set the your preferred display language.
da: Indstil sproget på menupunkter, forklaringer og hjælp.

en: Show completed tasks in the task list?
da: Vis afsluttede opgaver i opgavelisten?

en: Some of Nag's configuration files are missing:
da: Nogle af Nag's konfigurationsfiler mangler:

en: Sort Direction
da: Sorteringsretning

en: Sort by Category
da: Sorter efter kategori

en: Sort by Completion Status
da: Sorter efter status for afslutning

en: Sort by Due Date
da: Sorter efter afslutningsdato

en: Sort by Name
da: Sorter efter navn

en: Sort by Priority
da: Sorter efter prioritet

en: Task Details
da: Opgavens indhold

en: Task List
da: Opgaver

en: Task Name
da: Navn af opgave

en: Task Note
da: Notat til opgave

en: Task Note?
da: Notat til opgave?

en: The requested task does not exist.
da: Den forespurgte opgave findes ikke.

en: There was a problem deleting tasks.
da: Der opstod en fejl under sletningen af opgaverne.

en: There was a problem saving the task.
da: Der opstod en fejl under lagringen af opgaven.

en: There was a problem setting task completion status.
da: Der opstod en fejl under ændring af afslutningsstatus for opgaven.

en: There was a problem setting task priority.
da: Der opstod en fejl under ændring af opgavens prioritet.

en: This file contains preferences for Nag.
da: Denne fil indeholder indstillingerne for Nag.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
da: Denne fil indholder det stylesheet, der controllerer farver og skrifttyper supplerende eller i stedet for Hordes standardindstillinger.

en: This is the main Nag configuration file. It contains options for all Nag scripts.
da: Dette er Nags hoved konfiguration. Den indholder alle indstillinger for Nags scripts.

en: Undo Changes
da: Fortryd ændringer

en: Unfiled
da: Ikke angivet

en: Unknown task
da: Ukendt opgave

en: Unknown
da: Ukendt

en: User Options
da: Brugerindstillinger

en: View Task Details
da: Vis indholdet af opgave

en: Yes
da: Ja

en: You must select at least one task first.
da: Først skal du vælge mindst en opgave.

en: Your Information
da: Dine oplysninger

en: Your task list is empty.
da: Din opgaveliste er tom.

en: at
da: den
